Aparát - soumrak polobohů

Fajma

logo-info

Aparát – soumrak polobohů

Tohle je knížka o tom, čeho jsem se stal za uplynulých dvacet let svědkem ve stranickém a svazáckém aparátu, v novinách i v uměleckém světě. Protože jsem si však nikdy nepsal deník, ani jsem si nedělal žádné poznámky o tom, co jsem zažil, musím se dnes spoléhat jen a jen na to, co má paměť v sobě sama uchovala. Co shledala – někdy z těch nejroztodivnějších důvodů – zapamatování hodným.

Musím ovšem předeslat, že jsem měl sice vždycky výbornou paměť na události a jejich souvislosti, ale mizernou na jména, tváře a čísla. Tahle knížka proto může posloužit jako všechno možné, jen ne jako doličný předmět či svědecká výpověď u soudu. Časové údaje v ní nejsou vždy přesné, popisy jednajících osob mohou být v některých případech zavádějící a ani jména všech protagonistů mých vzpomínek nemusí být pravá. Jestli mohu čtenáři něco poradit, tak tedy snad jen to, aby k téhle knížce přistupoval jako k literárně-politickému karnevalu svého druhu.

Na karnevalech ovšem bývá dobrým zvykem o půlnoci své masky odložit. Za svou osobu mohu slíbit totéž (ostatně toho, kdo mne a mou práci trochu zná, svým inkognitem stejně neoklamu), nikoho jiného však k takovému demaskování nutit nemohu. Navíc si myslím, že to ani nebude zapotřebí.

autor (Jaroslav Čejka)

První vydání 1991, brož., formát 145x205 mm, 160 stran
aparat